1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996

1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
R. Johns
R. Hitchins
P.M. Tilley
P. Woodhouse

M. Leech
R.B. Broderick
N. Emery
I. MacDougall
P. Heath
M. Leech
M. Leech
A.J. Wood
A.J. Wood
A.J. Wood
R. Johns
R.J. Osborne
R.B. Broderick
A.J. Wood
A.J. Wood
J. Sear
J. Sear
R. Johns
D. Wild
J. Broadbent
2014
2015
2016
2017

2018
D.J. Morgan
D. James
O. James
D. Littlechild
C. Phillips
The Jack Ryman Cup
The John Bond Cup
Presented by:-
Mr Bond at the inaugural meeting in 1934
Awarded to:
The winning Member at the Early Summer meeting.
1935
1936
1937
1938
1939
1946
1947
1948
1949
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
G. Batchelor
H.E. Wilson
G.A.E. Marshall
H.F. Patton
not recorded
R. Straker
J.D. Ryman
R. Trill
N.F. McMichael
A.C.M. Low
E. Downer
C.H. Vince
A.G. Mason
E.C. Ellington
G.A. Young
J.H. Ruddock
E.C. Ellington
G.A. Young
H.N. Ryman
J.D. Ryman
D.H. Rouse
H.D. Pillage
E.C. Ellington
C.H. Vince
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
J.H. White
R.S. Bayley
G.A. Young
J.R. Neller
G.A. Young
G.A. Young
E.C. Ellington
R. Stotesbury
A.D. Watkins
A.R. Eustace
E.C. Ellington
R. Stotesbury
R.C. Sheehan
R.J. Osborne
R.J. Osborne
J.A. Young
J.G. Imray
D.J. Morgan
G. Lamb
M.N. Tollit
G.P. Fowler
D.R. Stride
P.W. Mee
not competed for
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
R.B. Broderick
J.R. Nott
G.P. Fowler
M. Leech
N. Emery
D.J. Morgan
D.R. Stride
R.B. Broderick
C. Anderson
C. Anderson
C. Phillips
E. Smith
R. Dean
M.N. Tollit
A. Stacey
D. Ayriss
Judith Smith
C. Phillips
E. Smith
A.J. Wood
H. Sear
N. de Koning
N. Emery
G. Betts
2013
2014
2015
2016
2017
2018
D. Littlechild
O. James
W. Evans
W. Evans
P. Jones
D. Littlechild
Please Note:
During World War 2 this cup was not played for, therefore the years 1940 to 1945 inclusive, have not been listed.
The Presidents Trophy
Presented by:-
Capt. E. Downer in 1947
Awarded to:
The winning Member at the Presidents Trophy meeting.
1947
1948
1949
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
F.W. Comber
W.A. Williams
A.C.M. Low
F. Ramsden
W.R. Garment
not recorded
F. Ramsden
L.R. Scott
A.G. Mason
L.R. Scott
G. Batchelor
A. Coughtrey
J.D. Ryman
C.H. Vince
B.G. Townsend
J.H. White
H.N. Ryman
H.D. Pillage
A. Lumley-Frank
J.D. Ryman
A.C. Drummond
M.L.D. Gillot
E.F. Hagger
A.M. Low
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
R.S. Young
G.A. Young
J.R. Neller
J.R. Neller
A.R. Eustace
K.J. Tilling
G. Walder
J.G. Imray
J.A. Young
A.D. Watkins
A.D. Watkins
J.G. Imray
R. Johns
R. Johns
R. Johns
G.P. Fowler
P. Stewart
J.A. Young
N. Emery
N. Emery
D.N. Grist
N.S. Tomkins
Judith Phillips
J.A. Young
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017

2018
P.M. Tilley
C. Anderson
K. Warner
R. Johns
D. Littlechild
A.J. Wood
A. Beverley
C. Anderson
A. Beverley
A. Stacey
G. Betts
G. Betts
D. Littlechild
C. Lee
E. Smith
Carolyn Betts
M.N. Tollit
G. Christiansen
R. Johns
D. Littlechild
C. Phillips
C. Phillips
J. Sear
C. Lee
The Captains Salver
Presented by:-
Mr Alan R. Whitehead in 1981
Awarded to:
The winning Member at the Captains Day Meeting or Outing.
Year

1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017

2018
Captain

David Morgan
Roy Osborne
John Young
Lionel Scott
Alan Wiseman
Gordon Lamb
Reg Conlon
Richard Broderick
Peter Mines
Peter Tilley
Eric Smith
Tony Phillips
Nigel Tollit
David Stride
Brian Tolley
Geoff Fowler
Norman Emery
Charles Anderson
Mike Leech
Richard Johns
Graham Clark
Chris Phillips
Peter Heath
David Littlechild
Alister Beverley
Alan Wood
Judith Smith
David Cox
Chris Lee
Hugh Sear
Geoffrey Betts
Gordon Christiansen
John Astrop
Peter Jones
David James
Eric Smith
Martin Bender

David Littlechild
Venue

Buckingham
Mannings Heath
Banstead Downs
Walton Heath
Rochester & Cobham Park
Gog Magog
John O'Gaunt
Camberley Heath
Gerrards Cross
Foxhills
Stoke Poges
The Belfry
King's Lynn
Isle of Purbeck
Broadway
Stoneham
St. Pierre
Parkstone
Celtic Manor
Champ de Bataille
Forest Pines
Stratford upon Avon
Woodhall Spa
De L'Isle Adam
Dalmahoy
Princes
Purdis Heath
Golf de Bercuit
Thurlstone
East Sussex National
Val du Secret
Oitavos Dunes
Sheringham
Grange over Sands
L'Hardelot
Stoke-by-Nayland
Bull Bay, Anglesey

Domont Montmarcy, France
Att.

43
30
38
39
37
57
42
49
48
48
49
49
40
38
38
36
32
34
47
44
30
35
23
37
30
34
28
37
24
24
40
24
28
27
31
36
24
29
Winner

M.N. Tollit
M.N. Tollit
D.R. Stride
R.J. Osborne
E. Smith
R.J. Osborne
R.T. Conlon
M.N. Tollit
R.B. Broderick
M. Gravestock
D.M. Robinson
N. de Koning
R.B. Broderick
M. Leech
E. Smith
N. Emery
N. de Koning
G. Lamb
C. Hall
C. Phillips
G. Hurrell
P. Shawcross
Judith Smith
Judith Smith
P. Shawcross
W. Pasfield
G. Lamb
C. Phillips
C. Phillips
M.N. Tollit
A.J. Wood
Carolyn Betts
H. Sear
D. Littlechild
C. Phillips
D. Littlechild
G. Lamb

Julie Hall
Outing Residency (3 day trips)








Le Touquet, France
Gleneagles Hotel
Le Touquet, France


King's Lynn
Bournemouth
Broadway
Southampton
St. Pierre, Chepstow
Poole
Celtic Manor, Newport
Etretat, France
Forest Pines, Scunthorpe
Droitwich
Woodhall Spa
Chantilly, France
Dalmahoy, Edinburgh
Sandwich
Thorpeness
Waterloo, Belgium
Thurlestone
East Sussex
Reims, France
Cascais, Portugal
Barnham Broom
Windermere and Kendal
Le Touquet, France
Stoke-by-Nayland

Anglesey
Domont Montmarcy, France
The Liberty Trophy
Presented by:-
F. Liberty Esq. in 1969
Awarded to:
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992

L.R. Scott
not recorded
G.A. Young
G.A. Young
J.R. Neller
A.R. Eustace
not recorded
D.H. Rouse
G.A. Young
A.D. Watkins
A.R. Eustace
G.A. Young
C.J. Palmer
C.L. Castle
L.R. Scott
J.A. Young
C.J. Palmer
C.J. Palmer
P. Riddell
C.L. Castle
C.L. Castle
G. Lamb
G. Lamb
J. Gray
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
N. Emery
M. Leech
R.B. Broderick
R.B. Broderick
N. Emery
N. Emery
C. Phillips
P. Heath
N. Emery
C. Phillips
P. Heath
C. Phillips
D. Littlechild
C. Phillips
C. Phillips
A.J. Wood
C. Phillips
C. Phillips
C. Phillips
N. Emery
O. James
O. James
O. James
A.J. Wood
The Spicer Trophy
Presented by:-
Capt. D.C. Spicer in 1955
Awarded to:
The member with the best nett score at any meeting.
The member with the best scratch aggregate from the first two meetings.
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978

A.G. Mason
J.H. Ruddock
E.C. Ellington
A. Coughtrey
J.D. Ryman
B.G. Townsend
B.G. Townsend
H.D. Pillage
H.N. Ryman
H.D. Pillage
A. Lumley-Frank
R.S. Bayley
S. Waterton
M.L.D. Gillot
G.A. Young
G.A. Young
R.S. Young
R. Stotesbury
J.R. Neller
E.C. Ellington
E.C. Ellington
K.J. Tilling
R.C. Sheehan
J.G. Imray
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
R.J. Osborne
J.A. Young
D.J. Morgan
M.N. Tollit
D.R. Stride
R. Johns
G.P. Fowler
D.R. Stride
R.B. Broderick
M.N. Tollit
N. Emery
D.J. Collins
G.P. Fowler
N.S. Tomkins
N. Emery
J.A. Young
P.M. Tilley
R.B. Broderick
C. Anderson
R. Johns
M. Leech
E. Smith
A.J. Wood
P. Shawcross
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
A. Stacey
R. Johns
G. Betts
G. Betts
A.J. Wood
A.J. Wood
C. Phillips
Carolyn Betts
R. Johns
G. Christiansen
R. Johns
D. Littlechild
C. Phillips
C. Phillips
J. Sear
The Guildford Trophy
Presented by:-
Mr H. Guildford in 1934
Awarded to:
The member with the best aggregate singles score at any 3 meetings.
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
J.D. Ryman
C.H. Vince
A.G. Mason
H.N. Ryman
A.G. Mason
L.R. Scott
E.C. Ellington
L.R. Scott
J.D. Ryman
J.D. Ryman
C.H. Vince
not recorded
not recorded
T.H. Rowney
J.E. Nicholson
J.R. Neller
S. Waterton
M.L.D. Gillot
L.R. Scott
A.C.M. Low
E.C. Ellington
A. Goldsmith
J.R. Neller
not recorded
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
E. Hagger
R. Johns
G. Walder
J.G. Imray
R.J. Osborne
J.A. Young
C.J. Palmer
J.A. Young
R.J. Osborne
R.J. Osborne
M.N. Tollit
R.J. Osborne
M. Leech
M. Gravestock
E. Smith
M. Leech
G. Lamb
P.M. Tilley
N. Emery
M. Leech
R.B. Broderick
N. Emery
K. Warner
C. Phillips
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
C. Phillips
N. de Koning
N. Emery
D.J. Morgan
D. Littlechild
Judith Smith
A. Beverley
C. Phillips
E. Smith
A.J. Wood
D.J. Morgan
D.J. Morgan
C. Phillips
G. Betts
R. Johns
D. Littlechild
D. James
C. Phillips
B. Woolford
Please Note:
A winner in any one year of the Watkins Trophy is not eligible to win the Guildford Trophy as well.
The Reg Conlon Trophy
Presented by:-
Reg Conlon in 1991
Awarded to:
The member with the best aggregate from the Presidents Meeting and Captain's Day.
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
D. Robinson
M. Leech
M. Leech
M. Leech
P.M. Tilley
M. Leech
N. de Koning
G. Hurrell
N. de Koning
G. Hurrell
N. de Koning
D.J. Morgan
Judith Smith
Judith Smith
D.R. Stride
D.J. Morgan
D. Littlechild
D.R. Stride
P. Cohen
E. Smith
A.J. Wood
G. Christiansen
R. Johns
D. Littlechild
2015
2016
2017
C. Phillips
C. Phillips
J. Sear
The Derek Watkins Memorial Trophy
Paid for by the members subscriptions as a memorial to Derek Watkins, a past society treasurer.
Awarded to:
The member with the best aggregate score from the first four meetings of the year.
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
C.J. Palmer
R. Johns
D.J. Morgan
P. Stewart
R.B. Broderick
R.B. Broderick
N. Emery
R. Conlon
D. Robinson
J. Gray
D.J. Morgan
P.M. Tilley
N. de Koning
M. Leech
A.J. Wood
R. Johns
N. Emery
P. Heath
A. Beverley
C. Phillips
Judith Smith
C. Anderson
D. Littlechild
D. Littlechild
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
D. Littlechild
D.R. Stride
P. Cohen
Carolyn Betts
A.J. Wood
D. Littlechild
E. Smith
O. James
D. Littlechild
A.J. Wood
M. Bender

Please Note:
A winner in any one year of the Guildford Trophy is not eligible to win the Watkins Trophy as well.
The Brian Tolley Trophy
Presented by:-
David Littlechild during his year as captain (2004).
Awarded to:
The member with the best aggregate score of the Spring & Autumn (normally Captain's Outing) meetings of the year.
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
A. Beverley
G. Betts
G. Betts
A.J. Wood
A.J. Wood
M.N. Tollit
Carolyn Betts
A.J. Wood
Carolyn Betts
R. Johns
D. Littlechild
D. Littlechild
E. Smith
M. Bender
The Peter Tilley Trophy
Presented by:-
Chris Lee
Awarded to:
The winning pairs at the Winter meeting.
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
Hugh/John Sear
Darren Lloyd/Mark Regan
Gordon Christiansen/Chris Bluck
Alan Wood/John Pickworth
David/Ollie James
Peter Jones/Martin Bender
David/Ollie James
David Morgan/Keith Jinks
David/Ollie James
Peter Jones/Richard West
Tandridge Golf Club
Old Ford Manor Golf Club
The Buckinghamshire
West Hill Golf Club
Wrotham Heath Golf Club
West Hill Golf Club
Tandridge Golf Club
Luton Hoo Golf Course
Tandridge Golf Club
Nevill Golf Club

The 'Hole-in-One' Board
A record of our members achieving a 'Hole-in-One' at any of our meetings.
1982
1983
1995
2015
C. Anderson
R. Johns
A.J. Wood
J. Astrop
8th at Camberley Heath
7th at The Addington
5th at Broadway
7th at Forest Course - Le Touquet
2017
D. Littlechild
Home Page
Annual Reports
Memorable Moments
Meeting Results
Past Captains
Society Rules

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Honours Boards
Mr H.J.S. Ryman in 1936
The winning Member at the Spring meeting.
1936
1937
1938
1939
1946
1947
1948
1949
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
H.E. Wilson
not recorded
not recorded
not recorded
not recorded
A.M. Hichison
N. Ryman
A.P.G. Hyde
W.A. Williams
A.C.M. Low
H.J.S. Ryman
G. Mason
J. Charnaud
R.B. Howe
C.H. Vince
E.C. Ellington
L.R. Scott
G. Batchelor
B.G. Townsend
C.H. Vince
not recorded
not recorded
T.W. Rowney
J.D. Ryman

1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980

1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
S. Waterton
S. Waterton
L.R. Scott
not recorded
not recorded

B.G. Townsend
S. Beavis
I. Conway
E.C. Ellington
R. Johns
B. Mason
G. Walder
L.R. Scott
H.E.S. Smith
H.E.S. Smith
R.J. Osborne
R. Richardson
C.J. Palmer
D. Bromley
F. Bott
J.A. Young
R.J. Osborne
M. Gravestock
J.A. Young
Please Note:
During World War 2 this cup was not played for, therefore the years 1940 to 1945 inclusive, have not been listed.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Presented by:-
Awarded to: